Мојата кујна

Двојно печени компири со сирење

Потребни состојки:

  • 4 – средни компири за печење
  • 1 лажица путер или маргарин
  • ¼ шољичка млеко
  • ½ лажичка лук во прав
  • ¼ лажичка пипер
  • Сол
  • Нарендан кашкавал

Начин на подготовка:

Измијте го компирот од нечистотија. Замотајте го во фолија и ставете го во рерна. Печете на200ц. околу 1 час. Ако забодете чепкалка и помине преку цел компир, тогаш е печен.

Кога се изпечени, ги вадите компирите од рерната и од фолијата, па ги сечете на пола. Со лажица, издлабете ја средината од компирот и ставете ги на здела.

Раздробете го компирот и измешајте го со маргарин, да настане мека смеса. Додадете млеко и мешајте. Додадете ги останатите состојки од кашкавал и промешајте.

Со лажица ставете ја смесата од компирот во кругчињата со лушпа. Ставете ли на тава за печење и посипете ги со кашкавал. Ставете ги во рерна и печете ги на 175ц., околу 20-30 мин.

Пријатен апетит….

Напиши коментар