Здраво тело

Ефикасен лек против изгореници од сонце

Лесно може да направите лек за изгореници кој трае со месеци.

Подготовка:
Ставете три лажици сало во ладна вода, додадете една белка од јајце и чашка домашна сливова ракија. Состојките добро изматете ги, по што ќе добиете кремава смеса.

Се користи околу 3-4 пати за една рана и не остава лузни.

Овој лек може да се користи за различни типови на изгореници. Се чува во фрижидер во добро затворена стаклена тегла.

Напиши коментар