Мојата кујна

Фрапе торта

ПОТРЕБНИ СОСОТОЈКИ:

За тесто:

 • 75гр сирова маса за марципан
 • 150гр путер
 • 125гр шеќер
 • 1кес.ванилин шеќер
 • 3 јајца.
 • 125гр Брашно
 • На врвот на ножот, прашак за пециво

За фил:

 • 8 листови желатин.
 • 300гр Капини
 • 100мл.сок од рибизла
 • 2лаж. Лимонов сок.
 • 75гр шеќер.
 • 1 кес. Ванилин шеќер.
 • 500гр Сремско сирење.
 • 400мл. Изматена слатка павлака.

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Изматете ја смесата марципан со миксер за да добиете меко тесто. Постепено, мешајте го тестото и ванилиниот шеќер и матете се додека не добиете компактна смеса. Додадете ги јајцата, едно по едно  и матете понатаму. Додадете го потоа брашното помешано со прашакот за пециво.Тестото печете го на 180Ц, се пече 25 мин. Кога малку ќе се олади, поделете го на тенка и подебела кора . Направете желатин , по упатство на пакувањето. Капините изгмечете ги и измешајте ги со сокот, симонов сок, чеќер, ванлиниот чеќер. Измечајте во масата желатин, потоа сирењето па најпосле слатката павлака. Тенката кора исфилувајте ја на најфино и преку неа завршете со фил. Украсете со шлаг и рибизли.

Напиши коментар