← НАЗАД НА БОЗА

Како да ја искористите кората од бананата

Како да ја искористите кората од бананата
579 Читања

Бананата е овошје полно со витамини и минерали, брзо ќе ве засити и што е најважно многу е вкусна, но сепак има уште нешто што може максимално да го искористите на 3 начини.

  1. Против вирусни брадавици

Ставете парче од кората на брадавицата и со салотејп или фластер залепете и оставете преку ноќ. Во утринските часови извадете ја. Секоја ноќ, повторете го процесот додека брадавицата не се исуши.

  1. Против убоди и иритација на кожата

Протријте го местото на убодот со внатрешниот дел од кората на банана и чешањето и пецкањето наскоро ќе исчезне.

  1. Против акни

Со внатрешната страна на кората неколку минути нежно измасирајте го лицето на местата каде што се појавени акните, односно додека кората не потемни.

Коментари

© 2011 boza.mk | Дизајн - element.mk