Мојата кујна

Како се прави највкусниот ајвар?

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

* 11 кг. црвени пиперки

* ½ кг. домати

* 10 гр. сол

* 1 дцл. зејтин или масло за јадење

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Најпрво пиперките и доматите се печат, доколку немате соодветно место направете го тоа дома во рерна, а потоа се лупат и внатрешноста се чисти.

Потоа во поголем сад се става зејтинот убаво се загрева и се додава смесата за печење.

Се меша постојано со голема лажица за да не се зафати на површината неколку саати се зависи од големината на смесата и повремено се става сол.

Откако убаво ќе се испржи се додава малку шеќер и смесата се става во загреани тегли.

Ајварот е редовен и постојан дел од зимницата затоа што најлесно се конзервира и најдолго може да опстои во зимскиот период од годината.

Напиши коментар