Мојата кујна

Компот од кајсии

Состојки:

  • 3 кг кајсии
    3 лажици шеќер
    Вода по желба

Инструкции за подготовка:
Изберете помали кајсии и полека извадете ја семката.Теглата ставете ја во зовриена вода и редете од кајсиите, во секоја тегла ставете 3 големи лажици шеќер, па прелијте вода и добро затворете. На дното на поголемо тенџере ставете крпи, наредете ги теглите , покријте ги исто така со крпи. Ставете вода, кога таа ќе зоврие нека врие 10 минути. Отстрани од огнот и оставете да се излади а тек потоа извадете ги теглите.

Напиши коментар