Здраво тело

Лекување на гастрит со мајчина душица и бело вино

Според тоа дали е акутен или хроничен, гастритот се разликува по своите симптоми. Болките во стомакот, гадење, повраќање, главоболки и вртоглавици се карактеристични за акутниот гастрит, а чувството за тежина во стомакот, киселини, ждригање и болки во срцето – за хроничен гастрит.

За да го спречите продлабочувањето на болеста, можете да ја употребите следнава природна рецепта:

Во литар суво бело вино додадете 100 грама сува мајчина душица.

Оставете смесата да отстои една седмица, при што од време на време ќе треба да го протресете садот. Потоа течноста треба да зоврие и да отстои покриена со капак околу 4-6 часа.

На крај процедете.

Лекот се пие по 30-50 мл, 2 – 3 пати дневно пред прием на храна.

 

Напиши коментар