Мојата кујна

Лесна и вкусна – торта со фета

Пробајте го ова лесно предјадење кое освежува и ги задоволува сите сетила…

Потребни состојки:

500 гр фета сирење

50 гр маргарин

50 гр печени, несолени и излупени кикирики

2 лажици доматен сос

170 гр кашкавал

Подготовка:

Маргаринот измешајте го со фета сирењето, па таа смеса поделете ја на три дела. Во првиот дел додајте ги сецканите кикирики. Убаво измешајте и ставете го на чинија и обликувајте го. Врз него ставете го вториот дел во кој додадовте 100 гр исецкан кашкавал. На крајот во третиот дел ставете го доматниот сос во третиот дел и премачкајте. Целата торта посолете ја со рендан кашкавал.

Напиши коментар