Мојата кујна

Летна сарма

Класичната сарма збогатете ја со зеленчук и плус вкусен сос.

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

* 1 зелка

* 500г мелено месо

* 2-3 главици кромид

* 1 домат

* 1 морков

* 1 лажица кисела павлака

* 1 лажица кајмак

* 1 лажица брашно

* 1 шолја ориз

* 1 шолја зејтин

* зачин, сол, бибер, магдонос, црвен мелен пипер

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

На исчистената зелка извадете и го коренот и гответе ја во вода додека листовите не омекнат. На загреано масло испржете ги исецканите кромид, рендананиот морков, меленото месо, оризот и изренданиот домат. Посолете и зачинете. Пржете додека месото не ја смени бојата.

Напиши коментар