Мојата кујна

Макало од црн патлиџан

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

* 700 гр. црни патлиџани

* 1 лажица сусам

* 2 лажички сок од лимон

* 1/2 чешне лук, ситно сецкан

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Испечете ги црните патлиџани на електрична скара 30 минути. Вртете ги често додека да омекнат. Оставете ги малку да се изладат. Потоа излупете ги и исецкајте ги. Ставете ги во цедилка за да се исцеди вишокот на течност.

Измешајте ги печените црни патлиџани во блендер. Префрлете ги во длабока чинија и додадете сусам, сок од лимон и ситно сецкан лук.

Послужете го макалото веднаш со грицки по ваш избор.

Напиши коментар