Здраво тело

Мед и ореви природен лек против, импотенција, главоболка, чир …

Ако кажеме дека е докажано за оваа комбинација од ореви и мед дека не може да се спореди ни со некои од најмоќните фармацевтски препарати, тогаш можеме да донесеме заклучок дека се работи за извонреден природен лек.

Комбинацијата од мед и ореви на нашиот организам му обезбедува голем дел од неопходните витамини, минарели, белковини, масти, јаглехидрати и уште многу други есенцијални елементи.

Список на тегобите кои ќе ги елиминирате со помош на овој уникатен природен еликсир:

Анемија,

Висок крвен притисок,

Хронична главоболка,

Чир на желудник,

Импотенција.

Природен лек на база на мед и ореви – Направете смеса од половина килограм мед и половина килограм мелени ореви и сок од еден лимон. Се заедно добро измешајте и конзумирајте три пати дневно по една лажица.

Рецептата за чир на желудник е следнава – Подготовката е мошне едноставна: 20 грама мелени ореви се попаруваат со чаша врела вода, добро да се измеша и да се исцеди откако ќе отстои 20 минути. Во млекото од ореви додадете две кафени лажички мед. Се користи половина час пред оброк по 2-3 лажици.

Освен наведените рецепти за здравје од мед често се прават и природни маски за лице за да ја разубавите вашата кожа, односно, потребно е да измешате 2 кафени лажички мед и 1-2 лажички млеко и 1-2 лажички мелени ореви. Маската се нанесува на лицето и вратот и треба да стои 20 минути, после што се измива со млака вода. Освен со млеко, истиот рецепт можете да го направите со една лажичка сок од лимон за мрсна кожа.

Напиши коментар