← НАЗАД НА БОЗА

Најевтиниот колач! Се парви за 60 секунди!

Најевтиниот колач! Се парви за 60 секунди!
5837 Читања

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

* 1/4 шолја брашно (шолја од 2дл.)

* 1/4 шолја кафеав шеќер (шолја од 2дл.)

* 2 лажици какао во прав (горко)

* 1 прстофат сол

* 2 лажици масло

* 2 лажици млеко, кафе или вода

* 2 лажици сецкано темно чоколадо, лешници или бадеми

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Во сад промешајте ги сите состојки (брашното, шеќерот, какаото, солта) за да ги разбиете сите грутки. Во друг сад помешајте ги млекото и маслото, па додајте ги во сувите состојки, додека непрестано мешате. Кога ќе се згусне, во кремастата смеса додајте ја чоколадата или јаткастото овоше, сето тоа добро измешајте го и прелејте го во садови за печење или шолји за кафе. Ставете ги во микробранова и печете ги на најсилна температура 60 секунди.

Коментари

© 2011 boza.mk | Дизајн - element.mk