Art & Crafts

Направете сами: Маска за коса со какао за поголем волумен

Маските за коса кои се на база на какао, не само што го зголемуваат волуменот, туку и ја обновуваат структурата на самата коса давајќи и мекост и сјај. Оваа маска со какао има стимулативно дејство на коренот на косата и го забрзува нејзиниот раст. Со редовно користење на оваа маска вашата коса ќе стане густа и сјајна.

Состојки:

  • 1/2 шолја кефир
  • 1 кафена лажица какао
  • 1 жолчка од јајце

Начин на подготовка:

Измешајте ги сите состојки во еден сад, а добиената смеса нанесете ја на коренот и со чешел распоредете ја по целата должина на косата. Кога ќе се измеша со косата и почне да се суши, нанесете уште еден слој, па потоа уште еден. На косата ставете пластична кеса и оставете да одстои 20-30 минути. На крај измијте ја косата со шампон како вообичаено.

За да постигнете супер резултати оваа маска користете ја 2-3 пати неделно во тек на 2 месеци.

Напиши коментар