Мојата кујна

Направете вкусно макало со фета сирење

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

* 60 мл. маслиново масло

* 1 лажичка оригано

* 2 лажици копар ситно сецкан

* 2 парчиња млад кромид

* 350 гр. фета сирење

* 60 мл. сок од лимон

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Изронете го фета сирењето, а кромидот и копарот ситно исецкајте ги. Во блендер додадете го сирењето, кромидот, копарот и ориганото и блендирајте додека не се поврзат состојките. Додадете го маслиновото масло и лимоновиот сок и продолжете со блендирање додека не се изедначи. Префрлете го сосот во чинија и послужете со потпечени парчиња леб или чипс.

Напиши коментар