Здраво тело

Народен рецепт против кашлица од мед и кромид

Потребни состојќи:
– 1 глава кромид
– 2 лажици мед

Подготовка:
Изберете убава и здрава главица кромид, средна величина. Исечете го само делот од коренот. Кромидот исечето уздуш и попреко, ама не скроз до дното.Така исечената глава кромид ставете ја во еден сад и залијте ја со две лажици мед. Покријте го садот со фолија и оставете на собна температура неколку часа. После тоа смесата процедете ја. Тоа е доза за еден ден. Јадете по една лажичка од сирупот на секои два часа. После кратко користење на овој лек ќе почнете полесно да дишете и набрзо ќе почнете да искашлувате.

Напиши коментар