Мојата кујна

Пица палачинки

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ

* 10 палачинки

* 200 гр. шунка

* 200 гр. рендан кашкавал

* 100 гр. моцарела

* 150 гр. доматно пире

* 200 гр. кисела павлака или крем сирење

* 3 јајца

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА

Направете смеса за палачинки и испечете 10 – 14 палачинки. Шунката исечкајте ја на мали парчиња. Секоја од палачинките намачкајте ја со павлака, потоа додадете ги моцарелата, шунката и доматното пире и свиткајте ја во ролна. Наредете ги палачинките во огноотпорен сад за печење, а кога ќе завршите со еден ред, наросете кашкавал.

Откако ќе ги наредите сите палачинки, изматете ги јајцата и додадете ги во павлаката. Со смесата прелијте ги палачинките. Печете во загреана рерна додека не добијат златна нијанса.

 

Напиши коментар