Мојата кујна

Пита со компир и праз

ПОТРЕБНИ СОСТОИЈКИ:

* 500 гр. кори за пита

* 600 гр. компир

* 2 пар. праз

* 100 мл зејтин

* 3 јајца

* 200 мл јогурт

* 200 мл млеко

* по вкус сол и бибер

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Компирот се лупи и се ренда на крупнта страна на рендето.

Празот се сецка.

Во тава на оган се става зејтинот и се пропржува компирот додека да омекне. Пожелно е да се пржи на тивок огн.

Одкако компирот ќе омекне во него се додава празот и зачините по вкус, и се пржи се заедно додека да омекне и празот.

Во тавче големина од електричен шпорет се става малку зејтин.

Се започнува со филување на корите. Се зема една кора и по средината се распоредува малку од филот се преклуповаат навнатре двете страни до средина и се набира како хармоника и така подготвена се става во тацчето. На истиот начин се подготвуваат и останатите кори.

Во сад се матат јајцата со вилушка и во нив се додаваат јогуртот и млекото и таа смеса се полева рамномерно врз корите.

Се пече во загреана рерна на 200 степени се додека да зарумени.

Печената пита се остава малку да се излади и потоа се сече на коцки.

 

 

Напиши коментар