Art & Crafts

Подгответе ги стапалата за сандали: Домашен пилинг од шеќер

Зошто да фрлате пари на скапи третмани и педикири, кога домашните пилинзи и маски може да бидат исто толку ефикасни за нежни и негувани нозе?

Сезоната на сандали само што не започнала, а голема е веројатноста вашите стапала да не се најнегувани после долгата зима.

Не се грижете, само започнете со подготовки на време.

За негувани и убави нозе и стапала најважна е хидратацијата. Затоа, секое утро и вечер пред спиење добро втријте мрсна крема, вазелин, маслиново или кокосово масло.

Претходно, не заборавајте да го направите овој домашен евтин пилинг.

Потребно ви е:

  • 1 голема лажица бел шеќер
  • 2 големи лажици кокосово масло
  • 7 капки масло од ментол

Постапка:

По туширање на стапалата нанесете го пилингот и темелно тријте. Шеќерот ги отстранува мртвите клетки, кокосовото масло ја храни кожата, а ментолот ќе ви даде пријатно чувство на свежина.

Со овој пилинг можете да го искористите и за листовите, по што нема да се борите со подраснати влакненца.

 

Напиши коментар