Мојата кујна

Похован кашкавал

Состојки:

300 гр кашкавал

100 гр брашно

50 гр лебни трошки

2 јајца

масло за готвење

Подготовка:

Исецкајте го кашкавалот на парчиња, обликот нека биде по ваша желба. Секое парче извалкајте го во брашно, а потоа во јајца и на крајот во лебните трошки.

Така припремени ставете ги да се пржат во загреано масло.

Пријатно јадење!

Напиши коментар