Мојата кујна

Поховани тиквички

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

* 3 јајца

* 80гр брашно

* 2 тиквички

* 30гр корнфлекс

* 100гр лебни трошки

* масло за пржење

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

  • Измијте ги добро тиквичките и тенко исечете ги.
  • Во еден сад измешајте ги јајцата заедно со брашното, корнфлексот и лебните трошки.
  • Секоја тиквичка натопете ја во смесата и пржета ја во силно загреано масло.
  • Сервираме со свежа салата по избор.

Напиши коментар