Мојата кујна

Похувани фета залачиња

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

* 400 г фета сирење

* 1 јајце

* 50 г презла

* 1 лажица брашно

* малку сол, црн пипер

* малку вегета

* масло за пржење

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Фета сирењето внимателно исечете го на парченца отпрлика со тежина од 50 грама.

Јајцето пенасто изматете го и зачинете го со вегета, сол и црн пипер.

Парченцата фета првин извалкајте ги во брашно, потоа во јајцето и во презлата.

Пржете во добро загреано масло, додека залачињата не добијат убава златно жолта боја.

Напиши коментар