Мојата кујна

Прекрасни кремпити готови за 30 минути

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

* 1,3 литар млеко

* 1 путер

* 6 лажици остро брашно

* 6 јајца

* 18 лажици шеќер

* 2 пудинга од ванила

* 1 до 2 павлаки за шлагот

* 2 кори за кремпити

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

1.Одвојте ги жолчките од белките и потоа изматете ги белките.

  1. Ставете во еден сад околу половина од млекото и во него додајте ги жолчките, шеќерот, брашното и пудингот и се добро изматете со миксер додека не добиете воедначена смеса.
  2. Другата половина од млекото ставете ја во тенџере и додајте го путерот. Загревајте на оган додека млекото скоро не зоврие, односно додека путерот потполно не се растопи па тргнете го од огнот.
  3. Првата смеса прелијте ја во втората (во млекото и путерот) и мешајте додека се убаво не се соедини и згусне.
  4. На крајот, во тенџерето додајте ги и изматените белки па со миксер на најслабата брзина се убаво измешајте додека смесата не се соедини.
  5. Првата кора ставете ја во длабока тепсија па врз неа прелијте ја добиената смеса па измазнете со лажица.
  6. Изматете шлаг и размачкајте го по смесата па потоа прекријте со другата кора.

 

 

Напиши коментар