Мојата кујна

Селски компир во рерна

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

* 1 кг. компири

* 3 лажици маслиново масло

* сол

* бибер

* 1/2 лимон

* 200 г. кисела павлака

* 1 лажичка мед

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

  1. Загрејте ја рерната на 180 степени. Обложете ја тепсијата со хартија. Компирот измијте го и исушете. Ставете го во рерна и печете го околу 50 минути.
  2. За шмек исцедете го прво лимонот и измешајте го со кисела павлака, мед, сол и бибер по вкус.
  3. Кога ќе се олади, излупете ја кората само на врвот и внимателно со лажица направете дупка. Сипете сос во дупката и украсете со свеж магоднос. Сервирајте го топол.

Напиши коментар