← НАЗАД НА БОЗА

Шарлота со јагоди

Шарлота со јагоди
690 Читања

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

500 мл млеко

кесичка ванилин шеќер

3 жолчки

100 гр шеќер

10 листа желатин

2 лажици сок од портокал

300 гр јагоди

пишкоти

3 лажици сок од јагоди

500 мл слатка павлака

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Сварете го млекото со ванилиниот шеќер. Јајцата и шеќерот пенесто изматете ги и додадете ги во топлото млеко. Желатинот потопете го во ладна вода и оставете го да набабри. Загрејте го сокот од портокал и во него додадете го желатинот и варете на тивок оган. Оставете го малку да се излади, а потоа додадете го во кремот. Изматете ја слатката павлака, па и неа додадете ја во кремот. Пишкотите напрскајте ги со сокот од јагоди и со нив обложете ја подлогата на плехот. Сипете го филот во средината. Наредете околу целата торта пишкоти. На средината наредете листови јагоди. Ставете ја тортата во фрижидер убаво да се излади.

Коментари

© 2011 boza.mk | Дизајн - element.mk