Мојата кујна

Шехеразада торта

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

* 600g  бисквити

* 400g шлаг крема со вкус на слатка павлака

* 400ml минерална вода

* 200g прав шеќер

* 250g маргарин

* 1l млеко

* 3 кесички пудинг од карамела

* 9 лажижчки шеќер

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Сварете го пудингот со млекото, заедно со 9-те лажички шеќер. Оставете го да се олади, повремено мешајќи за да не се создаде кора. Изматете го маргаринот со шеќерот во прав и соединете ги со ладниот пудинг. Добро изматете со миксерот.

Шлагот помешајте го со минерална вода.

Редете еден ред бисквити, премачкајте со филот од пудинг, а преку тоа премачкајте слој шлаг, повторно кекс и така шест пати.

На крај завршете со шлаг и украсете по желба.

Бисквитите не се топат.  Тортата направете ја ден порано, а утредента бисквитот веќе ќе биде омекнат од фил.

Напиши коментар