← НАЗАД НА БОЗА

Слатки мини кифлички со јаболко и цимет

Слатки мини кифлички со јаболко и цимет
718 Читања

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

* 55гр. кафеав шеќер

* 1 лажица цимет

* 3 лажици путер

* 30г. сецкани ореви

* 1 зелено јаболко

* 1 пакување лиснато тесто (250 грама)

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Вклучете ја рерната на 200 степени. Одмрзнете го лиснатото тесто и развлечете го да биде со дебелина од 5мм. Исечете го на триаголници и наредете го на тепсија обложена со хартија за печење. Во посебен сад измешајте ги циметот и кафеавиот шеќер и мешавината нанесете ја на секој триаголник.

На секој триаголник додадете сецкани ореви. За тоа време растопете го путерот, а јаболкото исечете го на тенки кришки и додадете ги во путерот.

Сместете по една кришка од јаболкото во најширокиот агол од триаголникот…

…замотајте го тестото и направете кифлички. Премачкајте ги кифличките со преостанатиот дел од путерот и наросете од мешавината од шеќер и цимет, па ставете ги во рерна.

Печете 10-15 минути или додека не поруменат. Послужете ги додека се топли. Пријатно!

 

 

Коментари

© 2011 boza.mk | Дизајн - element.mk