Мојата кујна

Сникерс торта

Состојки:

За кората:

10 белки

20 лажици шеќер

5 лажици брашно

1 лажица какао

1 прашок за пециво

200 гр мелени печени кикирики

1 лажица масло

За филот:

1 маргарин

250 гр шеќер во прав

10 жолчки

100мл вода

200гр шеќер

200гр чоколадо

400 гр мелени печени кикирики

Глазура:

100гр чоколадо

10 лажици млеко

6 лажици шеќер

100 гр маргарин

Изматете 10 белки со 20 лажици шеќер, па додадете 5 лажици бражно, 1 лажица какао и прашок за пециво, 200 гр кикирики и лажица масло. Ставете ја смесата во добро намастен и побрашнет плех, и ставете ја за печење.

Добро изматете 1 маргарин со 250гр шеќер во прав, па додадете ги 10те жолчки. Сварете 100мл вода со 200гр шеќер, па додадете 200 гр чоколадо. во изладената смеса додадете го кремот од жолчките и уште 400 гр од кикирики, па филувајте ги корите.

Соединете 100гр чоколадо, 10 лажици млеко, 6 лажици шеќер и 100 гр маргарин, па прелијте ја оваа смеса преку филот.

 

Напиши коментар