← НАЗАД НА БОЗА

Вкусна бајадера со кекс и ореви

Вкусна бајадера со кекс и ореви
664 Читања

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

* 400гр. шеќер

* 12 лажици вода

* 150гр. мелени ореви

* 150гр. мелени кекси

* 125гр. маргарин

* 3 лажици какао

ГЛАЗУРА:

* 120гр. чоколадо

* 3 лажици масло

* 1 лажица маргарин

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Ставете го шеќерот во подлабок сад и налејте вода. Оставете го околу пет минути да се растопи и измешајте го со оревите и кексите. Промешајте и тргнете го од оган. Додека е топол, додајте му парченца сецкан маргарин и пак промешајте. Поделете ја смесата на два дела – во едната додајте какао. Тавата обложете ја со масна хартија и прво распоредете ја темната смеса. Преку неа излејте ја светлата и израмнете ги. Во мала чинија искршете ја чоколадата, додајте масло и мешајте ја на пареа за да се истопи. Додајте го маргаринот и кога ќе се соедини прелејте ја бајадерата со него. Прелејте ја со глазура и оставете ја во фрижидер.

Коментари

© 2011 boza.mk | Дизајн - element.mk