Мојата кујна

Переци

СОСТОЈКИ ЗА ТЕСТО:

1кг Екстра брашно тип 400 од Жито Лукс

1 маргарин за готвење

250 мл масло за јадење

150 мл јогурт

1 лажичка сол

3 жолчки од јајца

1 кесичка прашок за печиво

СОСТОЈКИ ЗА ПРЕМАЧКУВАЊЕ:

3 белки од јајца

сусам

сол

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Од горенаведените состојки се замесува тесто, се сука кора со дебелина од 2 cm и со калап во облик на перек се вадат переци кои се редат во подмачкан плех.

Се премачкуваат со изматените белки и се посипуваат со сол и сусам. Се печат во затоплена рерна на температура од 200°С до 220°С околу 15 минути.

Напиши коментар