Bridal

5 топ совети за беспрекорна шминка за на свадба

Младоженецот е избран, венчаницата е испеглана, гостите се поканети,  јадењето, цвеќето, нарачани…Останува уште да се погрижите за својот изглед и пред матичарот да излезете во полн сјај.

Искористете некои од овие правила кои ви ги предлагаме и бидете сигурни дека своите фотографии од свадбата со гордост на сите ќе ги покажувате.

Тренд

Шминката за свадба вообичаено нема врска со актуелните make up трендови. Тоа што е актуелна силната шминка, виолетови нијанси или впечатливо исцртани очи, не значи дека така нашминкани треба да отидете пред олтарот. Пред сè невестата треба да изгледа свежо, а со шминката треба да го истакне најубавото на своето лице.

Лице

2-5-top-soveti-za-besprekorna-shminka-za-na-svadba-keif-mk

Барем две недели пред свадбата подгответе го лицето. Користете пилинг маски, мијте се со ладна вода, пијте повеќе течност и користете активен кислород. Така ќе создадете одлична база – чиста кожа за шминкање.

Поглед

3-5-top-soveti-za-besprekorna-shminka-za-na-svadba-keif-mk

Набавете добар, но не претерано светол, коректор за темните кругови. Ставете бела сенка на работ од долниот капак, а за отмен изглед користете матирани сенки. Ставајте ги умерено. Посветлите тонови нанесете ги на внатрешните делови од капакот. Ако сакате можете да ставите вештачки трепки. Водоотпорната маскара се подразбира.

Усни

4-5-top-soveti-za-besprekorna-shminka-za-na-svadba-keif-mk

По ветувањето на вечна љубов, бидете спремни за првиот бакнеж. Ноќта пред свадбата направете пилинг. Ако се одлучите за јака шминка на очите, карминот нека биде помалку впечатлив. Најдобра е природната, неутрална нијанса, таква што гостите ќе се запрашаат да ли воопшто имате кармин.

Тен

5-5-top-soveti-za-besprekorna-shminka-za-na-svadba-keif-mk

Кога комплетно ќе се нашминкате не заборавајте да нанесете малку пудра во прав на челото, брадата, носот и образите, за да не ви сјае лицето.

Напиши коментар