Мојата кујна

Без печење: Скриени банани со плазма и ореви

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

 • 300 г мелени плазма кекси
 • 100 г маргарин
 • 100 г шеќер во прав
 • 2 банани
 • 1 крушка
 • 1 кесичка ванилин шеќер
 • 120 г мелени ореви
 • 4 банани
 • 1 кесичка шлаг пена (за шлагот)
 • 200 мл млеко (за шлагот)

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

 1. Изматете го маргариннот со шеќерот во прав, потоа додадете во таа смеса изрендана крушка и испасирани две банани.
 2. Смесата полека измешајте ја со лажица. Потоа додадете ги мелените плазма кекси, ванилиниот шеќер и мелените ореви.
 3. Убаво измешајте и на фолија расукајте смеса, наредете ги 4 банани по должина, завиткајте во ролат и оставете на ладно да се стегне.
 4. Оладениот ролат декорирајте го со претходно изматениот шлаг крем со млеко.

Напиши коментар