Мојата кујна

Без печење: Скриени банани со плазма и ореви

Состојки
• 300 г мелени плазма кекси
• 100 г маргарин
• 100 г шеќер во прав
• 2 банани
• 1 крушка
• 1 кесичка ванилин шеќер
• 120 г мелени ореви
• 4 банани
• 1 кесичка шлаг пена (за шлагот)
• 200 мл млеко (за шлагот)
Подготовка
1. Изматете го маргариннот со шеќерот во прав, потоа додадете во таа смеса изрендана крушка и испасирани две банани.
2. Смесата полека измешајте ја со лажица. Потоа додадете ги мелените плазма кекси, ванилиниот шеќер и мелените ореви.
3. Убаво измешајте и на фолија расукајте смеса, наредете ги 4 банани по должина, завиткајте во ролат и оставете на ладно да се стегне.
4. Оладениот ролат декорирајте го со претходно изматениот шлаг крем со млеко.

Напиши коментар