Мојата кујна

Брз чоколаден ролат со кафе

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

* 4 јајца

* 2 лажици брашно

* 1 лажица какао во прав

* 1 пециво

* 250гр маргарин

* 200гр шеќер во прав

* 2 филџани варено кафе

* 100гр чоколадо

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Изматете ги жолчките со шеќерот, додадете го брашното, какаото во прав, пецивото и снегот од белки. Подмачкајте го плехот, попрскајте го со брашно, додадете ја смесата и печете на 180 степени околу 20 минути.

Кората извадете ја од плехот, па полиете ја со свареното кафе.

ФИЛ: Додека кората се пече, изматете го маргаринот и шеќерот во прав. Со овој фил премачкајте ја кората, па завиткајте ја во ролат.

ГЛАЗУРА: Истопете 100гр чоколадо за готвење и полиете го ролатот.

Напиши коментар