Мојата кујна

Брз и вкусен колач со едно јајце

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

1 јајце

6 лажици шеќер

1 шолја мелени ореви

1 шолја млеко

2 лажици масло

1 шолја брашно

1 прашак за печиво

1 ванилин шеќер

6 дл млеко

150 гр маргарин

2 пудинзи од ванила

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Со миксер измешајте ги јајцето, шеќерот и ванилиниот шеќер. Полека додавајте го млекото и сите останати состојки освен пудинзите. Распоредете ја смесата на намачкан плех и ставете ја да се пече околу 25 минути на температура од 180 степени.

Кога ќе го извадите од рерната, веднаш полијте го со 2 дл млеко кое претходно е помешано со малку рум.

Кремот направете според упатството на кесичката на пудинзите од ванила и ставете го кога колачот целосно ќе се олади.

Напиши коментар