Мојата кујна

Брз и вкусен ручек: Свински кременадли со кора од пармезан

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

* 4 свински кременадли без коска

* 1\3 шољи пармезан

* 2-3 лажици зачинети лебни трошки

* 1 лажиче црвен пипер

* 1 лажиче сушен магдонос

* 1\2 лажиче лук во прав

* 2 лажици маслиново масло

* 1\4 лажиче бибер

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Измешајте ги пармезанот, лебните трошки, црвениот пипер, магдоносот и лукот во прав па ставете ги во плиток тањир. Свинските шницли од двете страни добро натопете ги во оваа мешавина. Во тавче ставете масло добро да се загрее, па пржете ги шницлите по пет минути на секоја страна. Потоа ставете го месото во ватростален сад и печете го во рерна уште половина час на температура од 175 степени.

 

 

Напиши коментар