Мојата кујна

Брз, сочен ручек: Препечен тост со сланина

 

Потребни состојки:

  • 2 парчиња леб
  • 25g сос со месо
  • 20g рендан кашкавал
  • Бибер
  • 10 парчиња сланина
  • Рузмарин
  • 1 ровко варено јајце
  • Зелена салата (млад спанаќ, марула, кељ)

Подготовка:

1. Израмнете го лебот со помош на лажица и нанесете го сосот со месо на двете парчиња.

2. Додадете ги листовите зелена салата, јајцето и ренданиот кашкавал на едното парче и преклопете со другото.

3. Замотајте го целосно со парчињата сланина и пржете го во тава по 2 минути од секоја страна. Прекријте го садот и пржете уште 6 минути.

4. На крајот наросете бибер и украсете со рузмарин.

Напиши коментар