← НАЗАД НА БОЗА

Декоративен и вкусен ролат со јајца

Декоративен и вкусен ролат со јајца
703 Читања

Одличен начин да ги искористиме велигденските јајца

Потребни состојки:

–      200 гр срзнат грашок

–      200 гр морков

–      200 гр компир

–      200 гр јаболка

–      1 лимон

–       6 лажици мајонез

–      7 лажици кисела павлака

–      250 мл супа од зеленчук

–      20 гр желатин

–      5 јајца

–      1 црвена пиперка

–      1 врзоп магдонос

–      бибер и сол

Подготовка:

Сварете ги грашокот, морковите, компирите во солена вода. Исечете ги и јаболките на коцки. Во нив додајте го сокот од лимон. Јаболките и зеленчукот убаво измешајте ги и додајте им го мајонезот и павлаката. Зачинете со сол и бибер и убаво измешајте. Потоа исецкајте го и магдоносот и ставете го во зеленчукот. Супата од варениот зеленчук измешајте го со желатинот и растопете го на тивок оган. Потоа сипете ја смесата во смесата со зеленчук и убаво измешајте. Сипете во еден правоаголем пле и оставете нека се стегне. Јајцата излупете ги и наредете ги во еден ред. Потоа свиткајте ја кората во ролат.

Коментари

© 2011 boza.mk | Дизајн - element.mk