Мојата кујна

ДЕСЕРТ ГОТОВ ЗА 5 МИНУТИ: Колач со банани и кекс кој не се пече

Состојки:

 

  • 250 гр кекс (по желба)
  • 125 гр путер
  • 3 лажици кокос
  • 2 зрели банани
  • 250 гр крем сирење
  • 3 лажици какао
  • сок од 1 мандарина (може од лимон или портокал)
  • украс по желба

Начин на подготовка:

Сомелете го кексот. Растопете го путерот, измешајте го со кексот, и кокосот. Притиснете во калап.

Заедно измешајте ги бананите и крем сирењето, па додајте какао и сок.

Мешавината распоредете ја по кексот. Ставете го колачот во фрижидер и оставете го половина час да стегне.

Колачот декорирајте го по желба – со растопено чоколадо или овошје.

Уживајте!

Напиши коментар