Мојата кујна

Диетални ќофтиња со брокула и пармезан

Ќофтињата со брокула и пармезан се диетални, здрави и што е најважно вкусни.

ПОТРЕБНИ ПРОИЗВОДИ:

*1 брокула

*2 чешниња лук

*2 млади кромидчиња

*50гр рендан пармезан

*50гр рендан кашкавал

*2 лажици презла

*2 јајца

*црн пипер

*сол

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Измијте ја брокулата и одвојте ги цветовите. Ставете ги во сад. Додадете ги ренданиот кашкавал, пармезанот, и ситно сецканиот млад кромид и лук. Посипете со лебни трошки, додадете ги јајцата измешани со црн пипер и сол и добро измешајте.

Нежно навлажнете ги рацете и оформете мали, лесно сплескани ќофтенца. Печете ги во рерна, во тава покриена со хартија за печење. Печете на 200степени, 6-7 минути.

Напиши коментар