Убавина

ДОМАШНА СПА: РЕЛАКСИРАЧКА МИРИЗЛИВА КУПКА КОЈА МОЖЕТЕ ДА ЈА ПРИГОТВИТЕ САМИ

Производите за чистење на кожата често ја одземаат  влажноста на воздухот, особено ако тие содржат алкохол. Сепак, вие не треба да ги користите. Можете сами да ја приготвите Вашата купка за тело која не само што ќе ја направи вашата кожа  мека и мазна, туку ќе ви помогне и да се релаксирате по долгиот  и стресен ден.

Потребни состојки:

½ чаша бадемово масло,

¼ чаша мед,

½ чаша купка за туширање,

1 белка од јајце и

½ чаша лажичка екстракт од ванила.

Измешајте ги сите состојки со лажица се додека не се измешаат добро.Потоа почнете да ја полните кадата и истурете ја смесата во кадата.
Медот содржи супстанции кои дејствуваат на кожата како лековита храна. Витамини, ензими и аминокиселинико кои можат да Ви помогната да се намалат воспаленијата на кожата. Благодарение на етеричниот масла и мирисот, оваа купка ќе ви помогне комплетно да уживате .

Напиши коментар