Cafe Del Mar

Две рецепти за чај од ѓумбир за брзо слабеење и прочистување

Ѓумбирот дејствува стимулативно на крвниот систем и најмногу на движењето на крвта. Чајот од ѓумбир за слабеење го успорува метаболизмот и ја прави кожата млада и еластична.

За да подготвите чај за од ѓумбир за слабеење, исечете го коренот од ѓумбир на тенки лентички. Количеството кое ви е неопходно е 1/3 од човечката рака. Чајот од ѓумбир се вари во вода (2 литри).

Откако водата ќе зоврие, се додаваат околу 4-5 исецкани корења од ѓумбир. Потоа чајот се става во термос. Пијте од чајот за слабеење 30 минути пред секое јадење.

Чај од ѓумбир и лук за слабеење

За втората рецепта за чај за слабеење ќе ви бидат потребни ѓумбир, лук и вода. Овој чај се подготвува од 20гр. ѓумбир, 20гр. лук и 400мл вода. Се остава водата да зоврие и се додаваат неопходните состојки. Чајот треба да стои затворен приближно околу еден час, а потоа се става во тремос и се консумира наместо вода во текот на денот. Оваа рецепта е најдобра за дамите кои сакаат бргу да ослабнат.

Напиши коментар