← НАЗАД НА БОЗА

Едноставна диета со која се губат 10 килограми месечно

Едноставна диета со која се губат 10 килограми месечно
471 Читања

Оваа популарна диета ветува губење на 10 килограми масни наслаги за само еден месец, но освен тоа, и прочистување на организмот, поубава и поздрава кожа, поквалитетни нокти и коса и подобро расположение. 

Главната тајна е во избегнувањето на јаглените хидрати, но без премногу оптеретувања и одрекувања, туку според даден план. Имено, јаглехидратите се исфрлуваат од исхраната од понеделник до сабота, додека во недела се јадат за појадок и за ручек. Потоа од понеделник се повторува истата шема од почеток.

Во текот на диетата можете да јадете:

· Сите видови на месо
· Млечни производи (со што помалку јаглехидрати и во ограничени количини) како сирење, кашкавал, најмногу половина литар јогурт и сл.
· Зеленчук – сите видови на зелен зеленчук: зелка, марула, краставица, брокула, карфиол, кромид, лук, малку домати, тиквички, пиперки, целер, спанаќ, рукола, се што е зелено и по малку од другите бои.
· Јајца на сите можни начини (при пржење е дозволена само една супена лажица масло)
· Јаткасти плодови – бадеми, ореви, лешници, кикиритки и сл., најмногу една шака дневно
· Најмалку 2,5 литра вода во текот на денот

Никако не смее да се јаде:

· Какви било пецива и леб, тестенини, односно се што е од брашно.
· Овошје никако првата недела, а исто така не смее ниту компир, ориз, грав, грашок, соја, боранија и сл.
· Слатки и торти, односно се што е благо и содржи шеќер
· Сокови, алкохол
· Грицки

Оваа листа се користи првите 6 дена, односно од понеделник до сабота. Во недела, односно на 7 ден, за појадок и ручек се внесуваат тестенини, компири, ориз и сл. Благо и понатаму не се јаде. Во случај на криза за благо се препорачува да се послужите со мед или некој интегрален бисквит. Потоа пак се враќате на првиот ден и ја повторувате диетата без никакви јаглехидрати.

Коментари

© 2011 boza.mk | Дизајн - element.mk