Здраво тело

Го викаат растение на бесмртноста – убиец на масните наслаги, лечи преку 50 болести!

Индијанците ја нарекуваат стапче од рајот, поради бројните здравствени благодати кои ги овозможува на луѓето.

Египјаните пак, ја нарекуваат растение на бесмртноста, а Индијанците рајско стапче. Но тоа воопшто не е чудно бидејќи алое верата има бројни здравствени погодности од кои за некои можеби веќе знаете. Облозите од алоја вера се одлични за лечење на изгореници и расни, но дали сте знаеле дека ова растение не е ограничено само на надворешна употреба? Имено, алое вера содржи преку 200 биолошки активни компоненти помеѓу кои се и полусахариди, ензими, витамини, аминокиселини и минерали кои го унапредуваат апсорбирањето на нутриентите. Исто така, таа поседува и антимикробни и антифунгаласни својства, а помага и во подобрувањето на имуниот систем и го чисти организмот од токсини.

Меѓу минералите кои се наоѓаат во ова растение се калциум, магнезиум, цинк, хром, селен, натриум, железо, калиум бакар и манган. Овие минерали во комбинација подобруваат метаболичките патишта, па се одлични и за слабеење. Растението на бесмртноста содржи и важни ензими како амилаза и липаза кои помагаат при разградувањето на шеќерите и мастите. Особено значајна е брадикиназа, која ги ублажува воспаленијата. Алое вера е и една од ретките растенија кои содржат витамин Б12, кој е неопходен за произведување на црвени крвни зрнца. Тоа е добра вест за вегетаријанците бидејќи многу од нив немаат доволно од овој витамин. Алое исто така содржи и витамин А, Ц, Е, фолна киселина, Б1, Б2, Б3 и Б6.

Содржи и 20 до 22 есенцијални аминокиселини, но и салицинска киселина која се бори против бактерии и воспаленија. Покрај тоа што таа одлично го чисти организмот од токсини, може да ви помогне и при лошото варење, чиреви и температура.

Една студија покажа дека алое вера е ефикасна против наслагите во забите и дека помага кај афтите во устата. Најдобро се внесува преку сок или во вид на гел, а најдобро е да ја измешате со некој пијалак бидејќи има помалку горчилав вкус. Сокот од алоја можете да го купите во продавници за здрава храна.

Поради сите материи кои ги содржи, ова растение незабележително помага во лечењето на преку 50 болести, открија научниците.

Напиши коментар