Мојата кујна

Индиска салата

За подготовка на индиската салата потребни ви се:

  • 400 гр. пилешко месо
  • Праз (1 парче)
  • 100 гр. мајонез
  • 1 чаша кисела павлака
  • 30гр. кикирики
  • 30 гр. семки сончоглед (исчистен)
  • 2 мали компири
  • Сок од лимон
  • Сол,бибер
  • 1 лажица сенф

Подготовка:

Испржете го пилешкото месо и оставете го да се излади, потоа исецкајте го на коцки. Компирот се вари,потоа се ренда. Празот исечете го на кругови, додадете кикирики и сончоглед и измешајте ги сосотојките. Во посебен сад измешајте павлака, мајонез,сок од лимон,бибер, сол и сенф. Сите состојки измешајте ги и прелијте ги преку пилешкото и празот. Чувајте во фрижидер и сервирајте ладно.

 

 

Напиши коментар