Здраво тело

Како да се прочистите од никотинот?

Пушењето остава многу непријатни траги на нашето тело, а една од најопасните е онаа на белите дробови каде се таложат никотинот и катранот.

Постојат разни намирници кои можат да ви помогнат во прочистувањето меѓу кои најсилен е можеби селенот (исклучително моќен антиоксиданс) кој може да се најде во туната, бакаларот и лососот, но и во јајцата и житарките.

Пченката исто така влијае како антиоксиданс, но само ако е од природно потекло.

Ѓумбирот треба да се консумира во облик на чај од коренот и го олеснува дишењето со исфрлање на токсините од градите, а е и добар додаток во оброците.

Пробајте да консумирате коприва, борови иглички во вид на чај, а од овошјето најдобар сојузник се портокалите кои делуваат превентивно против рак на белите дробови.

Напиши коментар