Мојата кујна

Кнедли од ориз

Состојки:

300г ориз,

еден праз,

150г мортадела,

2 јајца,

сол,

бибер,

2 лажици пармезан,

зејтин

За поховање:

2 јајца,

презла

Подготовка:

Обарете го празот, исцедете го и исечете го на кругчиња. Испржете го на загреан зејтин. Во сварен, исцеден и оладен ориз додајте го празот, исецканата мортадела, сол, бибер, јајца и пармезан. Измешајте. Од смесата направете кнедли, извалкајте ги во изматени јајца, па во презла и пржете ги на зејтин додека да поруменат од сите страни.

Напиши коментар