Мојата кујна

Колачи без глутен и без печење

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

– пола чаша мед

– 1/4 чаша какао

– 1/2 чаша путер од кикирики

– 1/4 лажичка сол

– 1 чаша семки од сончоглед

– 1 чаша сецкани кикирики

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Во тава на средна топлина измешајте ги медот и какаото, додека целосно не се стопи. Треба да добиете дебела смеса.

Тргнете ја настрана, а потоа додадете го путерот од кикирики и солта. Мешајте додека не се соединат.

Потоа додадете ги семките од сончоглед и сецканите кикирики.

Откако смесата е добро измешана со помош на лажица земајте од неа и без никакво формирање топчињата ставајте ги на хартија за готвење.

Колачите ставете ги во фрижидер околу 1 час. Со цел да не се стопат, послужувајте ги веднаш по вадењето од фрижидер.

 

Напиши коментар