Мојата кујна

Кремаст мус од чоколадо и карамел

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

* 50г. путер

* 300г. млечно чоколадо

* 300мл. слатка павлака

* 6 лажици сируп од карамел

* прстофат крупна морска сол

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Ставете го путерот во сад, а потоа веднаш додадете го чоколадото и мешајте на тивок оган додека не се соединат. Додадете и слатка павлака и мешајте до соединување. Со лажица разлејте го сирупот од карамел во сад за сервирање а потоа размрдајте го садот за да се разлее карамелот насекаде во садот. Ставете го чоколадниот мус во сад и сервирајте кога потполно ќе се излади. Додадете прстофат крупна сол во секој сад и сервирајте.

Напиши коментар