Дестинации

Кушадаси – турска престолнина на забавата

Без разлика дали ве мамат неверојатните вкусови на надалеку познатите слатки деликатеси, занаетчиските работилници полни со традиција или летните ноќи кои одекнуваат со забава, Куашадаси ќе ве воодушеви со бројните изненадувања.

kusadasi1

Последниве години Турција стана едно од најомилените летувалишта на илјадници туристи – и тоа со причина! Покрај одличните плажи, добрата забава и разноврсната храна и пијалоци, оваа земја крие и многу интересни историски и културни споменици и природни убавини, кои само чекаат да започнете да ги истражувате.

kusadasi2

Она што е посебно интересно врзано за турската ривиера е фактот дека овде со векови се преплетувале турската и грчката култура и дека денешните летувалишта се многу повеќе од само убави туристички локации. Во тоа можете да се уверите ако ги посетите некои од најпознатите градови по брегот, како што се Анталија, Кушадаси, Аланија, Бодрум и други.

А едно од најдобрите места за младите и сите оние кои сакаат гужва и динамично летување е секако Кушадаси, градот кој во текот на летото комплетно се посветува на туристите, постојано спремајќи им интересни случки кои нивниот одмор ќе го направат незаборавен.

kusadasi3

Кога ќе стигнете во Кушадаси прво ќе го осетите мирисот на цимет по слаткарниците кои ги има по десетина во секој кварт. Иако баклавите, тулумбите и останатите деликатеси може да се најдат и кај нас, сепак тој мирис и начин на кој се изложени во Турција е она што веднаш потсетува на ориентот. Затоа штом ќе излезете од превозното средство и вашите сетила се пробудат, нов и егзотичен свет ќе започне да ве мами да започнете обиколка по најскриените места во градот.

kusadasi5

Тесни улици, натрупани работилници со крзно, сувенири и злато, осветлени со разнобојни фенери со стакленца, се сликата која ќе ви долови како некогаш изгледало ова трговско село, кога доаѓале бродовите со разноврсна роба и го претворале градот во голем пазар. Денес е нешто поразлично, затоа што големите крузери неколку пати неделно доведуваат љубопитни туристи, а не роба како порано.

kusadasi4

Шетајќи по овие улици ќе забележите покрај скоро секоја клупа стоици со стаклени чаши од кои се шири ирисот на прочуениот турски чај од јаболка, кој се пие и ладен и топол. Во чинија се сервира рахатлокум, со најразличен вкус. На ова шаренило му се придружуваат ’салоните‘ за теписи кои домашното население ги изработува пред вас од најфина свила.

kusadasi6

Овде се и незаобиколните стомачни денсерки (познати кај нас како трбушни плесачици), кои ќе ве забавуваат во текот на вечерта ако се решите за овој вид на забава. Но Кушадаси има уште многу од тоа да ви понуди. Клубовите на плажа и во самиот центар на градот прават пауза само помеѓу дневните и ниќните журки. Големиот број на туристи од целиот свет во нив наоѓа прибежиште до излезот на сонцето, кога следи краток одмор и одење на некоја од плажите. Градската плажа во Кушадаси е мирна и воглавно ја посетува месното население, додека до останатите, поубави и атрактивни плажи се пристига со мини бус кој може да го запрете било каде на улицата.

kusadasi8

Работи кои исто така не смеете да ги пропуштите ако сте во Кушадаси се посетата на античкиот град Ефес, птоа единственото на свет Памук кале и бањите на Афродите, како и водените паркови кои се наоѓаат во близина.

kusadasi9

Значи, доколку сакате содржајно и необично летување на некоја плажа од Егејското море, полно со авантури, добар провод и нов сознанија, посетете ја Турција.

kusadasi7

 

Напиши коментар