Мојата кујна

Ледени коцки со пудинг од ванила и чоколадо

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

ЗА КОРАТА:

*5 белки

*5 лажици шеќер

*5 лажици брашно

*250мл млеко

ЗА ФИЛОТ:

*1 пудинг од ванила

*1 пудинг од чоколадо

*1л млеко

*4 лажици брашно

*200гр шеќер

*40гр чоколадо

*2 маргарина

*5 жолчки

*300мл слатка павлака

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Белките изматете ги пенасто, постепено додавајќи го шеќерот, а откако ќе се истопи додадете го брашното и измешајте. Смесата ставете ја во калап и печете ја во загреана рерна на 180 степени. Топлата кора полиете ја со млеко и оставете ја да се олади. Изматете го пудингот од ванила со 100грама шеќер и 2 лажици брашно и сварете го во 500мл млеко. Истотот направете го и со пудингот од чоколадо, со тоа што ќе додадете и 40грама чоколадо и мешајте додека не се растопи. Пенасто изматете го маргаринот заедно со жолчките и поделете ја смесата на два дела. Во ладните пудинзи додадете го маргаринот и добро изматете. Пемачкајте ја кората со белиот фил, потоа со чоколадниот и украсете ја со шлаг и листови од чоколадо. Тортата ставете ја на ладно место.

Напиши коментар